Hvad er dropshipping?

Picture of Skrevet af
Skrevet af

Morten Graversen
Founder af webshopskolen

Forstå, hvad dropshipping er - start en webshop i dag.

Forestil dig at drive en online butik, hvor du sælger en bred vifte af produkter, men uden at skulle bekymre dig om lagerbeholdning eller forsendelse. Det lyder næsten for godt til at være sandt, ikke? Men det er præcis, hvad dropshipping handler om.

Dropshipping er en forretningsmodel, der har revolutioneret e-commerce. Som dropshipper sælger du produkter i din online butik, men du køber først produktet fra en tredjepartsleverandør, når en kunde lægger en ordre. Leverandøren sender derefter produktet direkte til kunden. Det betyder, at du ikke behøver at investere i lager eller bekymre dig om forsendelse. Det er en fantastisk måde at starte en e-handelsvirksomhed på, da det kræver mindre kapital sammenlignet med traditionelle detailforretninger.

Men det bedste ved dropshipping? Friheden. Forestil dig at drive din forretning fra hvor som helst i verden, bare du har net. Forestil dig at have mere tid til at gøre, hvad du elsker, og det du brænder for, fordi du ikke behøver at bekymre dig om pakning og forsendelse af produkter. Det er den frihed, som en dropshipping-forretning kan give dig.

Hvordan starter jeg med dropshipping?

Det er i virkeligheden en ret simpel proces at starte en dropshipping-forretning. Her er de grundlæggende trin, du følger, når du starter en dropshippingforretning:

 • Vælg dine produkter: Det første skridt er at finde ud af, hvad du vil sælge. Du skal finde et “winning product”, der er efterspurgt, men ikke for konkurrencepræget.
 • Find en leverandør: Når du har valgt et eller flere produkter, skal du finde en pålidelig leverandør. Det kan være en producent, en grossist eller en anden dropshipper.
 • Byg din webshop: Næste skridt er at bygge din webshop. Du kan bruge platforme som Shopify eller WooCommerce til at gøre det.
 • Markedsfør din webshop: Når din webshop er oppe og køre, skal du markedsføre den. Det kan omfatte SEO, betalte annoncer, sociale medier og e-mail marketing.

Det er 4 enkle trin, men hver af dem kræver dygtighed, viden og erfaring for at blive gjort så det hele spiller. Hos Webshopskolen tilbyder vi et unikt mentorforløb, der er designet til at guide dig gennem hvert af de her trin. Vi hjælper dig med at vælge de rigtige produkter, finde pålidelige leverandører, bygge en professionel webshop og mestre kunsten at markedsføre din butik online.

Vores mål er ikke bare at lære dig, hvordan du starter en dropshipping-forretning, men at hjælpe dig med at bygge en webshop, der kører så godt, at du kan leve af den, og som giver dig den frihed, du drømmer om.

Jeg har lavet en gratis video, hvor jeg forklarer hvordan jeg, og alle de andre mentorer i vores mentorforløb, har startet succesfulde webshops med den her metode. Den video finder du lige her.

Fordele og ulemper ved dropshipping

Dropshipping har flere fordele og ulemper, som er værd at overveje, før du starter din egen dropshipping-forretning.

Fordele ved dropshipping:

 • Lav startkapital: En af de største fordele ved dropshipping er, at det kræver meget lav startkapital. Du behøver ikke at købe produkter på forhånd, hvilket reducerer risikoen betydeligt.
 • Ingen lagerhåndtering: Da du ikke holder produkterne på lager, slipper du for besværet og omkostningerne ved lagerstyring.
 • Geografisk frihed: Du kan drive din dropshipping-forretning fra hvor som helst i verden, så længe du har en internetforbindelse.
 • Bredt produktsortiment: Du kan tilbyde et bredt udvalg af produkter i din butik, da du ikke behøver at købe dem på forhånd.

Ulemper ved dropshipping:

 • Lav kontrol over levering og produktkvalitet: Du har mindre kontrol over leveringstider og produktkvalitet, fordi du ikke selv håndterer produkterne.
 • Konkurrence: Dropshipping er populært, og der kan være høj konkurrence, især for populære produkter.
 • Lavere margener: Margenerne i dropshipping kan være lavere end i traditionel detailhandel, da prisen er højere, når du køber enkeltprodukter.
 • Afhængighed af leverandører: Din virksomheds succes er i høj grad afhængig af dine leverandørers pålidelighed.

Er dropshipping det rigtige for min webshop?

Webshopskolens mentorforløb er designet til at hjælpe dig med at træffe informerede beslutninger om din e-handelsrejse – det gælder også spørgsmålet om, om dropshipping er den rette forretningsmodel for dig.

Her er nogle måder, hvor vi kan hjælpe:

 • Forståelse af dropshipping: Vi starter med at give dig en dybdegående forståelse af, hvad dropshipping er, og hvordan det fungerer. Det inkluderer at forklare fordelene og ulemperne ved modellen, så du kan vurdere, om det passer til dine mål og livsstil.
 • Erfaring fra eksperter: Vores mentorer har selv bygget og skaleret flere millionforretninger. De deler deres erfaringer og indsigter med dig, så du kan lære af deres succeser og fejltagelser. Det kan give dig en bedre ide om, hvad det virkelig indebærer at drive en dropshipping-forretning.
 • Personlig vejledning: Vi tilbyder personlig vejledning til alle vores elever. Det betyder, at du kan stille specifikke spørgsmål og få rådgivning, der er skræddersyet til dine unikke behov og situation. Hvis du er usikker på, om dropshipping er det rigtige for dig, kan vores mentorer hjælpe dig med at vurdere dine muligheder og træffe en informeret beslutning.
 • Praktisk læring: Endelig giver vi dig mulighed for at lære gennem praksis. I stedet for kun at læse om dropshipping, vil du have mulighed for at opbygge og drive din egen webshop under vejledning af vores mentorer. Det kan give dig en førstehånds erfaring med dropshipping, hvilket kan hjælpe dig med at afgøre, om det er den rette forretningsmodel for dig.

Webshopskolens mål er at hjælpe dig med at bygge en e-handelsvirksomhed, der kører så godt, at du kan leve af den. Simpelthen. Uanset om du vælger dropshipping eller en anden model, er vi her for at bakke dig op.

Vi har allerede hjulpet over 750 kursister med at få succes med deres webshops, og vi vil gerne hjælpe dig også. Hvis du er klar til at tage det næste skridt i din e-handelsrejse, så tag et kig på vores mentorforløb. Vi glæder os til at hjælpe dig med at opnå økonomisk, arbejdsmæssig og geografisk frihed gennem din egen webshop.

Få en smagsprøve på vores kursus

Husk, du kan se en gratis video, hvor jeg gennemgår vores metode lige her. Derigennem får du en forsmag på, hvordan jeg og alle de andre mentorer i vores mentorforløb selv har startet succesfulde webshops, som vi alle sammen lever godt af nu.

Er du klar? Læs guiden: Sådan starter du en virksomhed.

Hurtig viden om dropshipping:

 

1. Hvad er de første skridt, jeg skal tage for at starte en dropshipping-forretning?

For at starte en dropshipping-forretning skal du først vælge de produkter, du vil sælge, finde en pålidelig leverandør, bygge din webshop og derefter fokusere på markedsføring. Det er vigtigt at undersøge markedet og vælge et efterspurgt produkt med lav konkurrence. Dit valg af en pålidelig leverandør er afgørende for at sikre god service og produktkvalitet.

2. Hvor kan jeg finde pålidelige leverandører til dropshipping?

Pålidelige leverandører til dropshipping kan findes på platforme som AliExpress, SaleHoo eller Oberlo. Det er også en god idé at kontakte producenter direkte eller deltage i brancherelaterede messer og netværksarrangementer. Undersøg leverandørens omdømme, leveringstider og kvaliteten af de produkter, de tilbyder, før du indgår et samarbejde.

3. Hvordan vælger jeg de rigtige produkter til min dropshipping-webshop?

For at vælge de rigtige produkter til din dropshipping-webshop, bør du undersøge markedstrends, kundeanmeldelser og konkurrence. Brug værktøjer som Google Trends, og undersøg sociale medier for at identificere populære produkter. Det er også vigtigt at finde produkter med tilstrækkelig margen til at dække dine omkostninger og generere profit.

4. Hvilke platforme er bedst egnet til at bygge min dropshipping-webshop?

Shopify og WooCommerce er to populære platforme til at bygge dropshipping-webshops. Shopify er brugervenlig og har en række dropshipping-apps, mens WooCommerce giver mere fleksibilitet og er en god løsning, hvis du allerede har en WordPress-website. Vi anbefaler og bruger selv Shopify, en klar anbefaling herfra. Få 14 dage gratis her.

Læs videre: Sådan vælger du et godt navn til din webshop

Andre blogindlæg

Det er vigtigt med et godt navn, når du starter en webshop Guides

Guide: Hvad skal jeg kalde min webshop?

Et godt navn kan skabe en stærk første indtryk, vække …

Læs mere
Driv din forretning fra hvor som helst, som en digital nomade. Guides

Vil du være en fri digital nomade?

Jeg har fundet min frihed igennem en webshop. Min historie …

Læs mere
En iværksætter og hans mentor diskuterer webshop-forretningsstrategi Guides

Få dig en webshop-mentor

Hvordan navigerer man i e-handelsverdenen, optimerer sin markedsføring og sikrer …

Læs mere
Pas på shiny object syndrome, når du jagter succes i din webshop Guides

Sådan får du succes med din webshop

Jeg har været i dine sko, drømt de samme drømme. …

Læs mere
Tag et kursus i ecommerce og bliv dygtig til e-handel Guides

Tag et kursus i e-commerce

Forestil dig at kunne drive en forretning fra din sofa, …

Læs mere
Start en webshop og bliv fri Guides

Hvorfor starte en webshop? Transformér din økonomi!

Hvorfor skal du være webshopejer? Jeg kan tale om det …

Læs mere

Se Gratis Demovideo i dag

Få en gratis gennemgang af programmet og lær de 4 afgørende trin for at du kan starte og skalere en webshop du kan leve af indenfor 90 dage.

Ved at se demovideoen accepterer jeg Webshopskolens’s GDPR retningslinjer